AI - Data – Robotics: Brokerage Event 2026 - ირაკლი პეტრიაშვილი
NCP_WIDERA.net-ისა და „ჰორიზონტი ევროპას“ საქართველოს ეროვნული ოფისის მხარდაჭერით, 28-29 იანვარს, ბრიუსელში (ბელგია) გამართულ საშუამავლო ღონისძიებაში - AI - Data – Robotics: Brokerage Event 2026 - მონაწილეობას იღებს საქართველოს უნივერსიტეტის ასოცირებული პროფესორი, დოქტორი ირაკლი პეტრიაშვილი.
მოხსენების ფარგლებში მან 28 და 29 იანვარს წარადგინა პროექტის კონცეფცია: ხელოვნური ინტელექტის სისტემური მოდელები საჯარო სექტორის ფინანსური ზედამხედველობისა და ანტიკორუფციული მექანიზმების გასაძლიერებლად. პროექტის კონცეფცია ეფუძნება საჯარო სექტორში, ახსნადი AI (XAI) ტექნოლოგიების დანერგვას, რაც მმართველობის მაღალ სანდოობასა და გამჭვირვალობას უზრუნველყოფს.

With the support of NCP_WIDERA.net and the Horizon Europe National Office of Georgia, the AI - Data - Robotics: Brokerage Event 2026 was held on 28–29 January in Brussels, Belgium, and was attended by Dr. Irakli Petriashvili, Associate Professor at the University of Georgia.
Within the framework of the event, on 28 and 29 January, he presented a project concept focused on strengthening financial oversight and anti-corruption mechanisms in the public sector through systemic artificial intelligence models. The project concept is based on the implementation of Explainable AI (XAI) technologies in the public sector, ensuring greater transparency and trust in governance.