“NEB4All” საერთაშორისო ტრენინგი
2026 წლის 26 მარტს, პროგრამის „ჰორიზონტი ევროპა” მიერ დაფინანსებული პროექტის - “NEB4All” - ფარგლებში, რომლის ბენეფიციარია საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტრო, გაიმართა საერთაშორისო ტრენინგი, რომელიც მიზნად ისახავდა ახალი ევროპული ბაუჰაუსის (NEB) ინიციატივების წარმოჩენას, არსებული პროექტების ანალიზსა და ეროვნული საკონტაქტო პირების (NCPs) თანამშრომლობის გაღრმავებას.
ტრენინგი ორგანიზებული იყო პოლონეთის კვლევითი ქსელის- Łukasiewicz Research Network-ის მიერ და მოიცავდა სხვადასხვა ქვეყნის (საქართველო, ავსტრია, კვიპროსი, რუმინეთი, ესპანეთი) პრაქტიკული ქეისების წარდგენასა და დისკუსიას მონაწილეებთან.
ღონისძიებაში მონაწილეობა მიიღო „ჰორიზონტი ევროპა” საქართველოს ეროვნული ოფისის ახალი ევროპული ბაუჰაუსის მიმართულების ეროვნულმა საკონტაქტო პირმა - ანა გოლეთიანმა, რომელმაც წარადგინა საქართველოს გამოცდილება NEB პრინციპების პრაქტიკაში დანერგვის ჭრილში და ხაზი გაუსვა კერძო სექტორის მნიშვნელოვან როლს ურბანული ტრანსფორმაციის პროცესში.
ტრენინგის პრაქტიკული ქეისების სერია გაიხსნა საქართველოს პროექტის წარდგენით - არქიტექტურულ კომპანიას MUA, როგორც საუკეთესო პრაქტიკის განმახორციელებელ მაგალითს, რომლის საქმიანობა ეფუძნება გარემოსთან ჰარმონიულ ურთიერთობას, ინოვაციურ ხედვასა და საზოგადოებაზე ორიენტირებულ სივრცით გადაწყვეტებს, განსაკუთრებული ინტერესით მოუსმინეს.
MUA-ს დამფუძნებელმა, დევი ქიტუაშვილმა, მონაწილეებს გააცნო პროექტი „ფაბრიკა“, რომელიც წარმოადგენს ყოფილი საბჭოთა პერიოდის ინდუსტრიული შენობის წარმატებულ ტრანსფორმაციას მრავალფუნქციურ ურბანულ ჰაბად. იგი აერთიანებს კულტურულ, საგანმანათლებლო, სამუშაო და სოციალურ სივრცეებს — მათ შორის კრეატიულ სტუდიებს, საგამოფენო და ღონისძიების პავილიონებს, ოფისებსა და საზოგადოებრივ ზონებს.
პრეზენტაციამ მაღალი ინტერესი გამოიწვია საერთაშორისო აუდიტორიაში და გამოითქვა სურვილი, რომ კომპანიის MUA გამოცდილება ყოფილი ინდუსტრიული სივრცეების ტრანსფორმაციის შესახებ, გამოქვეყნდეს ახალი ევროპული ბაუჰაუსის (NEB) ვებ-გვერდზე.
ჩატარებულმა ღონისძიებამ წარმოაჩინა, რომ საქართველო აქტიურად არის ჩართული NEB ინიციატივებში და წარმატებით იზიარებს და ავითარებს საუკეთესო საერთაშორისო პრაქტიკას.

“NEB4All” International Training
On March 26, 2026, an international training session was conducted under the "NEB4All" project, funded by the Horizon Europe program. The beneficiary of this project is the Ministry of Education, Science, and Youth of Georgia. The event aimed to showcase New European Bauhaus (NEB) initiatives, analyze existing projects, and strengthen cooperation among National Contact Points (NCPs).
The training was organized by the Łukasiewicz Research Network (Poland) and featured presentations of practical case studies and discussions with participants from various countries, including Georgia, Austria, Cyprus, Romania, and Spain.
Ana Goletiani, the National Contact Point for the New European Bauhaus at the Horizon Europe National Office of Georgia, participated in the event. She presented Georgia's experience in implementing NEB principles and emphasized the crucial role of the private sector in the process of urban transformation.
The series of practical case studies at the training opened with the presentation of the Georgian project by the architectural company MUA. Founder Devi Kituashvili introduced the "Fabrika" project to the audience—an exemplary case of transforming a Soviet industrial building into a multifunctional urban hub
The presentation received high acclaim, leading to a proposal to feature MUA’s experience in transforming industrial spaces on the official New European Bauhaus (NEB) website.
This event underscored Georgia's active involvement in NEB initiatives and its success in sharing and developing best international practices.