"ჰორიზონტი ევროპას" საინფორმაციო დღე ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტში
6 აპრილს, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტმა „ჰორიზონტი ევროპა“ საქართველოს ეროვნული ოფისის საინფორმაციო დღეს უმასპინძლა. შეხვედრის მიზანს მკვლევარებისა და აკადემიური პერსონალისთვის Horizon Europe-ის ფარგლებში არსებული აქტუალური შესაძლებლობების გაცნობა წარმოადგენდა.
„ჰორიზონტი ევროპა“ საქართველოს ეროვნული ოფისის ეროვნულმა საკონტაქტო პირებმა დეტალურად განიხილეს შემდეგი მიმართულებები:
მე-5 და მე-6 კლასტერები:
კლიმატი, ენერგია და მობილობა; სურსათი, ბიოეკონომიკა, ბუნებრივი რესურსები, სოფლის მეურნეობა და გარემო.
მაკა ჟორჟოლიანმა, დამსწრე საზოგადოებას 2026 წლის კონკურსების დეტალური მიმოხილვა წარუდგინა. პრეზენტაციის ფარგლებში განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო მონაწილეობის პირობებსა და მიმდინარე ღია კონკურსებს.
კულტურა, კრეატიულობა და ინკლუზიური საზოგადოება: მეორე კლასტერის მიმართულებით არსებულ შესაძლებლობებზე ისაუბრა თამარ ბერბერაშვილმა.
შეხვედრა ინტერაქტიულ რეჟიმში წარიმართა, დამსწრეებმა მიიღეს პასუხები მათთვის საინტერესო კითხვებზე, მათ შორის: საერთაშორისო კონსორციუმებში ჩართვის მექანიზმებზე, პარტნიორების მოძიების სტრატეგიებსა და წარმატებული საპროექტო განაცხადის მომზადების სპეციფიკაზე.

On April 6, Ilia State University hosted an Information Day organized by the Horizon Europe National Office of Georgia. The primary objective of the session was to introduce researchers and academic personnel to the current opportunities available within the Horizon Europe framework.
National Contact Points (NCPs) of the Horizon Europe National Office of Georgia detailed the following areas:
🔹Clusters 5 and 6: Climate, Energy, and Mobility; Food, Bioeconomy, Natural Resources, Agriculture, and Environment. Maka Zhorzholiani presented a comprehensive overview of the 2026 calls for proposals to the audience. During the presentation, particular emphasis was placed on the conditions for participation and current open calls.
🔹 Culture, Creativity, and Inclusive Society: Tamar Berberashvili discussed the opportunities available within Cluster 2.
The meeting proceeded in an interactive format, where attendees received detailed answers to their questions, including: mechanisms for joining international consortia, strategic approaches to partner search, and specific requirements for preparing successful project proposals.