საშუამავლო ღონისძიება - Net4Society Matchmaking Event for 2026 Cluster 2 calls - ვიკა ქარდავა
NCP_WIDERA.NET-ის სამოგზაურო გრანტის ფარგლებში, რომელსაც გასცემს „ჰორიზონტი ევროპა“ საქართველოს ეროვნული ოფისი, სოხუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ასისტენტ-პროფესორი ვიკა ქარდავა მონაწილეობდა 2026 წლის 1–2 ივნისს, პარიზში გამართულ Horizon Europe-ის Cluster 2-ის საერთაშორისო საბროკერო ღონისძიებაში.
ვიკა ქარდავამ საერთაშორისო აუდიტორიას წარუდგინა პრეზენტაცია, რომელშიც მონაწილეებს გააცნო უნივერსიტეტის კვლევითი და ინსტიტუციური პოტენციალი, საერთაშორისო გამოცდილება და ხედვა Horizon Europe-ის 2026 წლის კონკურსებში მონაწილეობის შესახებ.
პრეზენტაციის ფარგლებში განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა სოხუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტის, როგორც დევნილი უნივერსიტეტის, უნიკალურ გამოცდილებაზე, მშვიდობის მშენებლობის, პოსტკონფლიქტური ტრანსფორმაციის, დემოკრატიის, სამოქალაქო განათლების, მედია და ციფრული წიგნიერების, კულტურული მემკვიდრეობისა და სოციალური ინოვაციების მიმართულებით განხორციელებულ საქმიანობასა და სამომავლო ინიციატივებზე.
პრეზენტაციის დასრულების შემდეგ გაიმართა ორმხრივი შეხვედრები სხვადასხვა ევროპული უნივერსიტეტის, კვლევითი ცენტრისა და ორგანიზაციის წარმომადგენლებთან, სადაც განხილულ იქნა მომავალი თანამშრომლობისა და Horizon Europe-ის ფარგლებში ერთობლივი პროექტების განხორციელების შესაძლებლობები.
ღონისძიებაში მონაწილეობამ და უნივერსიტეტის პრეზენტაციამ მნიშვნელოვნად შეუწყო ხელი სოხუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტის საერთაშორისო ცნობადობის გაზრდას, ახალი პარტნიორული ქსელების ჩამოყალიბებასა და მომავალი თანამშრომლობების განვითარებას.

Within the framework of the NCP_WIDERA.NET travel grant, issued by the Horizon Europe National Office in Georgia, Vika Kardava, Assistant Professor at Sokhumi State University, participated in the Horizon Europe Cluster 2 International Brokerage Event held in Paris on June 1-2, 2026.
Vika Kardava delivered a presentation to an international audience, introducing the university's research and institutional potential, international experience, and strategic vision for participating in the Horizon Europe 2026 calls.
Within the framework of the presentation, particular emphasis was placed on the unique experience of Sokhumi State University as a displaced university, as well as its past activities and future initiatives in the fields of peacebuilding, post-conflict transformation, democracy, civic education, media and digital literacy, cultural heritage, and social innovations.
Following the presentation, bilateral meetings were held with representatives from various European universities, research centers, and organizations, where opportunities for future collaboration and the implementation of joint projects within the scope of Horizon Europe were discussed.
Participation in the event and the university's presentation significantly contributed to enhancing the international visibility of Sokhumi State University, establishing new partner networks, and developing future collaborations.