AI კონფერენცია საქართველოს მეცნიერებათა ეროვნულ აკადემიაში
2025 წლის 2–3 ოქტომბერს, საქართველოს მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიისა და საქართველოს ეროვნული ოფისის „ჰორიზონტი ევროპა“ ორგანიზებით გაიმართა საერთაშორისო კონფერენცია სახელწოდებით „განათლება და მეცნიერება ხელოვნური ინტელექტის ეპოქაში: ინოვაციები, კვლევები და საერთაშორისო თანამშრომლობა.“ ღონისძიება თანაორგანიზებული იყო საქართველოში ევროკავშირის კვლევისა და ინოვაციების პროგრამა „ჰორიზონტი ევროპა“ ეროვნული ოფისის მიერ.
კონფერენცია გაიმართა ჰიბრიდულ ფორმატში და გააერთიანა როგორც ქართველი, ასევე უცხოელი მეცნიერები, გადაწყვეტილების მიმღები პირები და ინოვატორები ევროპის ქვეყნებიდან და საქართველოდან. მთავარი მიზანი გახლდათ ხელოვნური ინტელექტის (AI) პრაქტიკული და სტრატეგიული გავლენის განხილვა განათლების სისტემებზე, სამეცნიერო კვლევებსა და ინსტიტუციურ განვითარებაზე.
მისასალმებელი სიტყვით წარდგნენ: როინ მეტრეველი, საქართველოს მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის პრეზიდენტი; გივი მიქანაძე, საქართველოს განათლების, მეცნიერების და ახალგაზრდობის მინისტრი; მარიამ ლაშხი, საქართველოს პარლამენტის განათლების, მეცნიერების და ახალგაზრდობის საქმეთა კომიტეტის თავმჯდომარე; ზვიად გაბისონია, განათლების, მეცნიერების და ახალგაზრდობის მინისტრის მოადგილე; რამაზ ხუროძე, საქართველოს მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის ვიცე-პრეზიდენტი, აკადემიკოსი; ქეთევან ქოქრაშვილი, განათლების, მეცნიერების და ახალგაზრდობის სამინისტროს მეცნიერების დეპარტამენტის ხელმძღვანელი; ლევან ხეცურიანი, საქართველოში „ჰორიზონტი ევროპის“ ეროვნული ოფისის ხელმძღვანელი; იან ალექსანდერსენი - გერმანიის ხელოვნური ინტელექტის კვლევის ცენტრი (DFKI); ანდრეი გირენკო - გერმანიის ხელოვნური ინტელექტის კვლევის ცენტრი (DFKI); ვლადიმირ ნოროვი - აზიის ხელოვნური ინტელექტის ასოციაციის თავმჯდომარე;
კონფერენციის პირველი დღე დაეთმო უნივერსიტეტების სტრატეგიული ხედვების განხილვას, საერთაშორისო ექსპერტების მოხსენებებს, მიმდინარე პროექტების პრეზენტაციასა და ქართველ მეცნიერთა ანგარიშებს. მეორე დღე მიეძღვნა ადგილობრივი კვლევებისა და ინოვაციების წარდგენას, რაც გულისხმობს ხელოვნური ინტელექტის პრაქტიკულ გამოყენებას განათლებისა და მეცნიერების სფეროში.

Georgian National Academy of Sciences
On October 2–3, 2025, the Georgian National Academy of Sciences hosted an international conference entitled “Education and Science in the Era of Artificial Intelligence: Innovations, Research, and International Cooperation". The event was jointly organized by the Georgian National Academy of Sciences and the “Horizon Europe” National Office of Georgia.
The conference was held in a hybrid format and brought together both Georgian and international scholars, as well as policymakers and innovators in the fields of education and science from Europe and Georgia. The main objective of the event was to explore the practical and strategic implications of Artificial Intelligence (AI) on educational systems, scientific research, and institutional development processes.
Welcome addresses were delivered by: Roin Metreveli, President of the Georgian National Academy of Sciences; Givi Mikanadze, Minister of Education, Science, and Youth of Georgia; Mariam Lashkhi, Chairperson of the Parliamentary Committee on Education, Science, and Youth Affairs; Zviad Gabisonia, Deputy Minister of Education, Science, and Youth; Ramaz Khurodze, Vice-President of the Georgian National Academy of Sciences and Academician; Ketevan Kokrashvili, Head of the Science Department at the Ministry of Education, Science, and Youth; Levan Khetsuriani, Head of the “Horizon Europe” National Office of Georgia; Jan Alexandersson – German Research Center for Artificial Intelligence (DFKI); Andrey Girenko – German Research Center for Artificial Intelligence (DFKI); Vladimir Norov – Chairman, Central Asian Association for Artificial Intelligence;
The first day of the conference was dedicated to the strategic visions of universities, with presentations delivered by international experts, ongoing projects, and Georgian academic reports. The second day of the conference was devoted to showcasing local research and innovations related to the application of AI in education and science. The presentations, discussions, and project demonstrations significantly enriched both national and international knowledge exchange.