"ჰორიზონტი ევროპას" საინფორმაციო დღე ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტში
შეხვედრის ფარგლებში „ჰორიზონტი ევროპას“ საქართველოს ეროვნული ოფისის ეროვნულმა საკონტაქტო პირებმა, უნივერსიტეტის აკადემიური და ინოვაციური სფეროს წარმომადგენლებს პროგრამის ფარგლებში არსებული დაფინანსების შესაძლებლობები გაცნეს.
ანა გოლეთიანმა ისაუბრა ინოვაციური იდეების განვითარებისა და კომერციალიზაციის შესაძლებლობებზე მეცნიერებისა და ტექნოლოგიების სფეროში, პროგრამის მესამე სვეტის ფარგლებში. აუდიტორიას მან ასევე გააცნო „ახალი ევროპული ბაუჰაუსის“ ინიციატივა, რომელიც აერთიანებს მდგრადობას, ესთეტიკასა და ინკლუზიურობას და ხელს უწყობს ადამიანზე ორიენტირებული გარემოს შექმნას.
ნინო როდონაიამ წარმოადგინა WIDERA-ს მიმართულება. WIDERA წარმოადგენს „ჰორიზონტი ევროპას“ ჰორიზონტალურ სვეტს, რომელიც ორი ძირითადი კომპონენტისგან შედგება: მონაწილეობის გაფართოება (Widening) და ბრწყინვალების გავრცელება და ევროპული კვლევითი სივრცის (ERA) გაძლიერება ევროპული კვლევისა და ინოვაციების სისტემის რეფორმირებისა და სრულყოფის გზით. WIDERA ჩაშენებულია „ჰორიზონტი ევროპას“ სხვა სვეტებში და ძირითადად გვთავაზობს კოორდინაციისა და მხარდაჭერის ტიპის პროექტებს. გაფართოების (Widening) მიმართულებაში კონსორციუმის ფორმირებისას კოორდინატორად აუცილებლად მოიაზრება გაფართოების ქვეყნები და მიზნად ისახავს ამ ქვეყნების ინსტიტუციური განვითარების მხარდაჭერას, ტალანტებისთვის მიმზიდველი გარემოს შექმნასა და ERA-ს პრინციპების გავრცელებას.
თეონა მაისურაძემ წარმოადგინა მარი სკლადოვსკა-კიურის აქტივობები. მარი კიურის მიმართულებები „ჰორიზონტი ევროპას“ პირველ სვეტს მიეკუთვნება. პოსტსადოქტორო კვლევები ემსახურება მკვლევართა კვლევითი უნარების განვითარებას, პროფესიული კავშირების დამყარებასა და მათი კვლევითი პოტენციალის გაძლიერებას. მარი სკლადოვსკა-კიურის სადოქტორო ქსელების აქტივობები ინსტიტუციებს საშუალებას აძლევს განახორციელონ ერთობლივი სადოქტორო პროგრამები, ხოლო თანამშრომელთა გაცვლის პროგრამა კონსორციუმში ჩართულ წევრებს ეხმარება კვლევითი პოტენციალის განვითარებაში ცოდნისა და გამოცდილების გაზიარების გზით. დამატებითი მიმართულებები კი მიზნად ისახავს ევროპის, როგორც მიმზიდველი საკვლევი სივრცის წარმოჩენასა და მეცნიერების პოპულარიზაციას ფართო საზოგადოებაში.
შორენა ბერიძემ წარმოადგინა სამართლებრივი და ფინანსური საკითხები. დაფინანსების ზოგად საკითხებთან ერთად პრეზენტაცია დაეთმო საგრანტო ხელშეკრულების სამ ძირითად მოდელსა და ბიუჯეტირების შესაბამის პრინციპებს.
დაფინანსების ახალი შესაძლებლობების გაცნობა ხელს შეუწყობს ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის აქტიურ ჩართულობას საერთაშორისო კვლევით და ინოვაციურ პროექტებში.

During the meeting, National Contact Points from the Horizon Europe National Office of Georgia introduced the university’s academic and innovation community to the funding opportunities available within the programme.
Ana Goletiani spoke about opportunities for the development and commercialisation of innovative ideas in science and technology within the framework of Horizon Europe’s Third Pillar. She also introduced the audience to the New European Bauhaus initiative, which combines sustainability, aesthetics, and inclusiveness to promote the creation of human-centered environments
Nino Rodonaia presented the WIDERA programme, a horizontal pillar of Horizon Europe designed to widen participation and strengthen the European Research Area (ERA). By reforming and improving research and innovation systems, WIDERA is integrated across all pillars, primarily offering Coordination and Support Actions (CSA). Within its Widening component, widening countries must serve as consortium coordinators to foster institutional development, create talent-friendly environments, and promote ERA principles
Teona Maisuradze introduced the Marie Skłodowska-Curie Actions (MSCA) under the First Pillar. She detailed how Postdoctoral Fellowships, Doctoral Networks, and Staff Exchanges support researchers in developing skills, professional networks, and research potential
Shorena Beridze presented the legal and financial aspects of Horizon Europe projects. In addition to general funding issues, the presentation covered the three main grant agreement models and key budgeting principles.
Gaining insight into these funding opportunities will help Kutaisi International University increase its engagement in international research and innovation projects.