Successful R&I in Europe 2026 – 13th European Networking Event - ეკა პაატაშვილი
19-20 თებერვალს, დიუსელდორფში (გერმანია) გამართულ საშუამავლო ღონისძიებაში Successful R&I in Europe 2026 – 13th European Networking Event — მონაწილეობა მიიღო ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის ასისტენტ-პროფესორმა, ეკა პაატაშვილმა.
ღონისძიების ფარგლებში მან წარადგინა მოხსენება პროექტის კონცეფციაზე: „From Innovation to Value: Identifying and Reducing Low-Value Care in Transforming Health Systems“.
პრეზენტაცია შეეხო ჯანდაცვის სისტემების ციფრულ ტრანსფორმაციასთან დაკავშირებულ გამოწვევებს და ხაზი გაუსვა მართვის ჰოლისტიკური მიდგომის საჭიროებას იმ რისკების შესამცირებლად, რომლებიც ციფრულმა ტექნოლოგიებმა და ხელოვნური ინტელექტის (AI) ინსტრუმენტებმა შესაძლოა უნებლიედ შექმნან ჯანდაცვის ფრაგმენტულ სისტემაში.
✔️ვიზიტის ფარგლებში, სახელმწიფო ინსტიტუციებთან, კვლევით ორგანიზაციებთან და ტექნოლოგიური განვითარების ჰაბებთან შედგა შეხვედრები, სადაც მხარეებმა განიხილეს სამომავლო თანამშრომლობა და კოლაბორაცია Horizon Europe-ის ფორმატში.

On 19-20 February, in Düsseldorf, Germany, Eka Paatashvili, Assistant Professor at Ilia State University, participated in the brokerage event -Successful R&I in Europe 2026 – 13th European Networking Event.
Participating as a speaker representing the Health Cluster, Eka Paatashvili presented a pitch for the project concept: “From Innovation to Value: Identifying and Reducing Low-Value Care in Transforming Health Systems”.
The presentation addressed challenges related to the digital transformation of health systems and emphasised the need for a holistic governance approach to mitigate risks that digital technologies and AI tools may unintentionally create in fragmented healthcare environments, potentially affecting the quality and efficiency of service delivery
As part of the visit, meetings were held with state institutions, research organisations, and technological development hubs. The parties discussed future cooperation and collaboration within the Horizon Europe framework.