"ჰორიზონტი ევროპას" საინფორმაციო დღე ზუგდიდის სახელმწიფო უნივერსიტეტში
3 აპრილს, „ჰორიზონტი ევროპა“ საქართველოს ეროვნული ოფისის ორგანიზებით, ზუგდიდის სახელმწიფო უნივერსიტეტის აკადემიური პერსონალისა და მკვლევარებისთვის საინფორმაციო დღე ჩატარდა. შეხვედრა მიზნად ისახავდა პროგრამის ფარგლებში არსებული შესაძლებლობების გაცნობას.
ღონისძიების ფარგლებში განხილული იქნა პროგრამის ძირითადი მიმართულებები და 2026 წლის კონკურსები:
🔹სურსათი, ბიოეკონომიკა, ბუნებრივი რესურსები, სოფლის მეურნეობა და გარემო: მე-6 კლასტერის პრიორიტეტები და მიმდინარე კონკურსები მიმოიხილა ეროვნულმა საკონტაქტო პირმა, მაკა ჟორჟოლიანმა.
🔹კულტურა, კრეატიულობა და ინკლუზიური საზოგადოება: მეორე კლასტერის ფარგლებში დაგეგმილ აქტივობებზე ისაუბრა თამარ ბერბერაშვილმა.
🔹მარია სკლადოვსკა-კიურის აქტივობები (MSCA): პოსტსადოქტორო კვლევების, სადოქტორო ქსელებისა და ერთობლივი პროგრამების შესახებ პრეზენტაცია თეონა მაისურაძემ წარადგინა.
შეხვედრის დასკვნითი ნაწილი დაეთმო დისკუსიასა და შეჯამებას, სადაც დამსწრეებმა მიიღეს პრაქტიკული რეკომენდაციები და პასუხები მათთვის საინტერესო საკითხებზე.

On April 3, an Information Day was held for the academic staff and researchers of Zugdidi State University, organized by the Horizon Europe National Office of Georgia. The meeting aimed to introduce the opportunities available within the program.
The event highlighted key program directions and the 2026 call cycles:
🔹 Food, Bioeconomy, Natural Resources, Agriculture, and Environment: Maka Zhorzholiani, National Contact Point, provided an in-depth review of Cluster 6 priorities and upcoming 2026 competitions;
🔹 Culture, Creativity, and Inclusive Society: Tamar Berberashvili, National Contact Point for Cluster 2, discussed the strategic objectives and activities within this pillar;
🔹 Marie Skłodowska-Curie Actions (MSCA): Teona Maisuradze, National Contact Point for MSCA, presented opportunities regarding Postdoctoral Fellowships, Doctoral Networks, and joint doctoral programs.
The final part of the meeting featured an interactive discussion. Participants received practical recommendations and comprehensive answers to specific queries regarding their research interests.