"ჰორიზონტი ევროპას" საინფორმაციო დღე კავკასიის საერთაშორისო უნივერსიტეტში
27 აპრილს, კავკასიის საერთაშორისო უნივერსიტეტმა„ჰორიზონტი ევროპა“ საქართველოს ეროვნული ოფისის საინფორმაციო შეხვედრას უმასპინძლა. შეხვედრა მიზნად ისახავდა უნივერსიტეტის აკადემიური სფეროს წარმომადგენლებისთვის პროგრამის ფარგლებში არსებული დაფინანსების შესაძლებლობების გაცნობას.
შეხვედრა მისასალმებელი სიტყვით გახსნეს:
კახაბერ კორძაიამ — კავკასიის საერთაშორისო უნივერსიტეტის რექტორმა.
ლევან ხეცურიანმა — „ჰორიზონტი ევროპა“ საქართველოს ეროვნული ოფისის ხელმძღვანელმა.
სესილი გოგიბერიძემ — სამეცნიერო კვლევების დეპარტამენტის უფროსმა.
მათ ხაზი გაუსვეს პროგრამის მნიშვნელობასა და იმ მხარდაჭერის მექანიზმებს, რომლებსაც ეროვნული ოფისი სთავაზობს ქართველ მკვლევარებს.
საინფორმაციო დღის ფარგლებში ეროვნულმა საკონტაქტო პირებმა (NCPs) დამსწრე აუდიტორიას დეტალურად გააცნეს შემდეგი მიმართულებები:
🔹მარია სკლადოვსკა-კიურის აქტივობები (MSCA)
თეონა მაისურაძემ განიხილა პოსტსადოქტორო კვლევების, სადოქტორო ქსელების აქტივობებისა და ერთობლივი სადოქტორო პროგრამების სპეციფიკა.
🔹WIDERA (Widening, ERA)
ნინო როდონაიამ მიმოიხილა WIDERA-ს 2026 წლის კონკურსები: მონაწილეობის გაფართოებისა და ევროპული კვლევითი სივრცის პრიორიტეტები.
შეხვედრა ინტერაქტიულ რეჟიმში წარიმართა. დამსწრეებმა მიიღეს პრაქტიკული რეკომენდაციები და ამომწურავი პასუხები დასმულ შეკითხვებზე.

On 27 April, Caucasus International University (CIU) hosted an information session organised by the Horizon Europe National Office of Georgia. The meeting aimed to inform the university's academic staff about the funding opportunities available within the programme.
The session opened with welcoming remarks from:
Kakhaber Kordzaia — Rector of Caucasus International University.
Levan Khetsuriani — Head of the Horizon Europe National Office of Georgia.
Sesili Gogiberidze — Head of the Scientific Research Department.
The speakers highlighted the programme's importance and the support offered by the National Office of Georgia to researchers.
During the session, National Contact Points (NCPs) delivered detailed presentations on the following areas:
🔹 Marie Skłodowska-Curie Actions (MSCA)
Teona Maisuradze discussed the specifics of Postdoctoral Fellowships, Doctoral Networks, and Joint Doctorates.
🔹 WIDERA (Widening participation and strengthening the European Research Area)
Nino Rodonaia reviewed the 2026 WIDERA calls, focusing on priorities for widening participation and the advancement of the European Research Area.
The meeting was conducted in an interactive format, providing participants with practical recommendations and comprehensive answers to their inquiries.