"ჰორიზონტი ევროპას" საინფორმაციო დღე ევროპის ცენტრალურ უნივერსიტეტში
15 მაისს, ევროპის ცენტრალურმა უნივერსიტეტმა „ჰორიზონტი ევროპა“ საქართველოს ეროვნული ოფისის საინფორმაციო დღეს უმასპინძლა. შეხვედრა მიზნად ისახავდა ევროკავშირის კვლევისა და ინოვაციის ჩარჩო პროგრამის მიმდინარე წლის საგრანტო კონკურსებისა და დაფინანსების შესაძლებლობების გაცნობას მკვლევრებისა და აკადემიური პერსონალისთვის.
ღონისძიება მისალმებითი სიტყვით გახსნეს ევროპის ცენტრალური უნივერსიტეტის რექტორმა, გოჩა თუთბერიძემ და „ჰორიზონტი ევროპა“ საქართველოს ეროვნული ოფისის ხელმძღვანელმა, ლევან ხეცურიანმა.
საინფორმაციო დღის ფარგლებში, ეროვნულმა საკონტაქტო პირებმა მონაწილეებს დეტალურად გააცნეს სხვადასხვა მიმართულების მიმდინარე გამოწვევები და დაფინანსების გზები:
მაკა ჟორჟოლიანმა (მე-5 და მე-6 კლასტერების ეროვნული საკონტაქტო პირი) მიმოიხილა მე-6 კლასტერის (კლიმატი, ენერგია და მობილობა) მიმდინარე წლის ქოლები;
ნიკა ვაჩაძემ (ეროვნული საკონტაქტო პირი ინფრასტრუქტურების მიმართულებით) წარადგინა ჯანმრთელობის კლასტერის მიმდინარე წლის გამოწვევები;
თეონა მაისურაძემ (მარია სკლადოვსკა-კიურის აქტივობების ეროვნული საკონტაქტო პირი) ისაუბრა პოსტსადოქტორო კვლევების, სადოქტორო ქსელებისა და ერთობლივი სადოქტორო პროგრამების შესახებ;
ანა გოლეთიანმა (ევროპული ინოვაციების საბჭოს, ევროპული ინოვაციების ეკოსისტემის, ინოვაციების, ტექნოლოგიების ევროპული ინსტიტუტისა და NEB4All ეროვნული საკონტაქტო პირი) ყურადღება გამახვილა „ინოვაციური ევროპა“ - 2026 წლის შესაძლებლობებზე.
შეხვედრა ინტერაქტიულ რეჟიმში წარიმართა, სადაც დამსწრეებმა მათთვის საინტერესო კითხვებზე ამომწურავი პასუხები მიიღეს.

Horizon Europe Information Day at Central University of Europe
On May 15, the Central University of Europe hosted the Information Day of the Horizon Europe National Office of Georgia. The meeting aimed to introduce the current year’s grant calls and funding opportunities of the EU Framework Programme for Research and Innovation to researchers, academic staff, and students.
The event was opened with welcoming remarks by Gocha Tutberidze, Rector of the Central University of Europe, and Levan Khetsuriani, Head of the Horizon Europe National Office of Georgia.
Within the framework of the Information Day, National Contact Points provided the participants with detailed insights into the current challenges and funding pathways across various fields:
🔷 Maka Zhorzholiani (National Contact Point for Cluster 5 and Cluster 6) reviewed the current year's calls for Cluster 6 (Climate, Energy and Mobility);
🔷 Nika Vachadze (National Contact Point for Research Infrastructures) presented the current year's challenges for the Health Cluster;
🔷 Teona Maisuradze (National Contact Point for Marie Skłodowska-Curie Actions) spoke about postdoctoral fellowships, doctoral networks activities, and joint doctoral programmes;
🔷 Ana Goletiani (National Contact Point for the European Innovation Council, European Innovation Ecosystems, European Institute of Innovation and Technology, and NEB4All) focused on the opportunities of "Innovative Europe" 2026.
The meeting was conducted in an interactive format, where attendees received comprehensive answers to their questions.