"ჰორიზონტი ევროპას" საინფორმაციო დღე თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტში
15 ივნისს, თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტმა „ჰორიზონტი ევროპას“ საინფორმაციო დღეს უმასპინძლა, რომელიც მიზნად ისახავდა ქართველი მკვლევრებისა და ახალგაზრდა მეცნიერებისთვის ევროპული დაფინანსების ახალი შესაძლებლობების გაცნობას.
ღონისძიების ფარგლებში ეროვნულმა საკონტაქტო პირებმა დამსწრე აუდიტორიას დეტალურად წარუდგინეს შემდეგი აქტუალური მიმართულებები:
ჯანმრთელობის კლასტერი: ნიკოლოზ ვაჩაძემ მიმოიხილა მიმდინარე წლის ღია ქოლები და სამედიცინო სფეროსთვის არსებული პრიორიტეტები;
მარი სკლადოვსკა-კიურის აქტივობები (MSCA): თეონა მაისურაძემ ისაუბრა პოსდოქტორანტების გრანტებზე, სადოქტორო პროგრამების ქსელებსა და თანამშრომელთა გაცვლის პროგრამებზე;
COST ასოციაცია: ნათია გაბიტაშვილმა მონაწილეებს გააცნო მეცნიერებისა და ტექნოლოგიების სფეროში ევროპული თანამშრომლობის ქსელებში ჩართვის გზები;
ინოვაციური ევროპა: ანა გოლეთიანმა მიმოიხილა 2026 წლის კონკურსები, ევროპული ინოვაციების საბჭოს (EIC), ინოვაციების ეკოსისტემების დაფინანსების მექანიზმები;
WIDERA (Widening, ERA): ნინო როდონაიამ ისაუბრა მონაწილეობის გაფართოებისა და ევროპული კვლევითი სივრცის 2026 - 2027 წლის კონკურსებზე.
დამსწრეებმა მიიღეს პრაქტიკული რეკომენდაციები საპროექტო განაცხადების მომზადებისა და ევროპელ პარტნიორებთან კოლაბორაციის შესახებ

On June 15, Tbilisi State Medical University (TSMU) hosted a Horizon Europe Info Day, aimed at introducing Georgian researchers and scientists to new European funding opportunities.
During the event, National Contact Points (NCPs) delivered detailed presentations on key priority areas and open calls:
Health Cluster: Nikoloz Vachadze reviewed current open calls and priorities for the medical and healthcare fields.
Marie Skłodowska-Curie Actions (MSCA): Teona Maisuradze highlighted funding opportunities under Postdoctoral Fellowships, Doctoral Networks, and Staff Exchanges.
COST Association: Natia Gabitashvili introduced pathways for joining European networks in science and technology.
Innovative Europe: Ana Goletiani outlined the 2026 challenges, funding mechanisms under the European Innovation Council (EIC), and innovation ecosystems.
WIDERA (Widening participation and strengthening the European Research Area): Nino Rodonaia discussed the 2026 calls aimed at widening participation and strengthening the ERA.
The attendees gained practical recommendations on project proposal preparation and strategies for building successful collaborations with European partners.