„ჰორიზონტი ევროპას“ საინფორმაციო დღე აღმოსავლეთ ევროპის უნივერსიტეტში
9 ივლისს „ჰორიზონტი ევროპას“ საინფორმაციო დღეს აღმოსავლეთ ევროპის უნივერსიტეტმა უმასპინძლა. შეხვედრის მიზანს წარმოადგენდა უნივერსიტეტის აკადემიური პერსონალის, მკვლევრებისა და დაინტერესებული პირებისთვის პროგრამის მიმდინარე კონკურსებისა და გამოწვევების დეტალური გაცნობა.
შეხვედრა მისასალმებელი სიტყვით გახსნა აღმოსავლეთ ევროპის უნივერსიტეტის რექტორმა, დავით ჩერქეზიშვილმა . მან ხაზი გაუსვა საერთაშორისო საგრანტო პროექტებში საქართველოს სამეცნიერო პოტენციალის ინტეგრირებისა და უნივერსიტეტების აქტიური ჩართულობის მნიშვნელობას.
სამუშაო შეხვედრის ფარგლებში ეროვნულმა საკონტაქტო პირებმა დამსწრე საზოგადოებას დეტალური ინფორმაცია მიაწოდეს სხვადასხვა მიმართულებით:
🔹კონკურსები მე-2 კლასტერის მიმართულებით (კულტურა, კრეატიულობა, ინკლუზიური საზოგადოება): თამარ ბერბერაშვილმა (მე-2, მე-3 და მე-4 კლასტერების ეროვნული საკონტაქტო პირი) დეტალურად განიხილა აღნიშნული მიმართულების პრიორიტეტები და მიმდინარე გამოწვევები.
🔹მარია სკლადოვსკა-კიურის აქტივობები (MSCA): თეონა მაისურაძემ (ეროვნული საკონტაქტო პირი) ისაუბრა პოსტსადოქტორო კვლევების, სადოქტორო ქსელების აქტივობებისა და ერთობლივი სადოქტორო პროგრამების დაფინანსების მექანიზმებზ
🔹„ინოვაციური ევროპა“ – 2026 წლის გამოწვევები: ანა გოლეთიანმა (ევროპული ინოვაციების საბჭოს, ეკოსისტემის, ტექნოლოგიების ევროპული ინსტიტუტისა და NEB4All ეროვნული საკონტაქტო პირი) დამსწრეებს გააცნო ამ მიმართულებით არსებული დაფინანსების ახალი შესაძლებლობები.
💬საინფორმაციო დღე ინტერაქტიულ რეჟიმში დასრულდა. დამსწრეებმა ამომწურავი პასუხები მიიღეს დასმულ საკითხებზე, როგორიცაა საერთაშორისო კონსორციუმების ჩამოყალიბება და მასში ქართველი მკვლევრებისა და ინსტიტუციების ჩართულობა, ევროპელი პარტნიორების მოძიების სტრატეგიები და გლობალურ სამეცნიერო ეკოსისტემაში საქართველოს როლის გაძლიერება.

On July 9, East European University hosted a Horizon Europe Information Day. The objective of the meeting was to provide the university's academic staff, researchers, and interested persons with a detailed introduction to the program's ongoing calls and challenges.
The meeting was opened with welcoming remarks by David Cherkezishvili, Rector of East European University. He emphasized the importance of integrating Georgia's scientific potential into international grant projects and the active involvement of universities.
Within the framework of the meeting, National Contact Points provided the attendees with detailed information across various areas:
🔹 Cluster 2 (Culture, Creativity, Inclusive Society): Tamar Berberashvili discussed the priorities and ongoing challenges of this direction in detail.
🔹 Marie Sklodowska-Curie Actions (MSCA): Teona Maisuradze spoke about the funding mechanisms for postdoctoral research, doctoral networks, and joint doctoral programs.
🔹 Innovative Europe - 2026 Challenges: Ana Goletiani introduced the attendees to the new funding opportunities available in this direction.
The meeting was conducted in an interactive format. The attendees received exhaustive answers to the raised issues, such as the formation of international consortiums and the specifics of the involvement of Georgian researchers and institutions in it, strategies for finding European partners, and strengthening Georgia's role in the global scientific ecosystem.